/ nyomtatás

Feketefenyõ pusztulás a VERGA Zrt. területén

A VERGA Zrt. kezelésében lévõ erdõterületeken, fõként Csór és Iszkaszentgyörgy települések határában 2019 õszétõl kezdõdõen fokozódó feketefenyõ pusztulás tapasztalható.
A kár elsõsorban a szélsõséges termõhelyeken, az igen sekély termõrétegû váztalajokon álló fenyvesekben jellemzõ. Tipikus tünet a hajtások, ágak, koronarészek, vagy az egész korona vörösödése, az érintett részek elhalása. A kárkép kialakulása folyamatos, a kár idei tetõzése augusztusra várható. A károsítás tér- és idõbeli lefolyása alapvetõen függ a csapadék mennyiségétõl és eloszlásától.
A gyenge termõhelyen álló fenyvesek a megelõzõ idõszak aszályos idõjárása hatására gyengültségi állapotba kerültek, ami kedvez a biotikus erdõkárok kialakulásának. Az elsõdleges adatok alapján a fenyõpusztulást különbözõ gombakárosítók váltották ki. A leírtakból következik, hogy a károsítás megelõzésére, ill. mérséklésére alapvetõen nincs lehetõség.

Az érintett erdõket 40-50 évvel ezelõtt telepítették, a települések és a talaj védelme, ill. a lakott területek lõtértõl való elválasztása érdekében.

Az eltelt évtizedek alatt az erdõkben spontán megjelentek a termõhelynek megfelelõ õshonos lombos fafajok (pl. virágos kõris, molyhos tölgy, cser, sajmeggy, vadkörte), amik a fenyõ visszaszorulásával párhuzamosan biztosítják a folyamatos erdõborítást.

A jelenség nem egyedi, az elmúlt évtizedekben jelentõs pusztulás következett be többek között a Keszthelyi-hegységben, ill. a Mátrában is.

A fenyõpusztulás ismételten felhívja a figyelmet arra, hogy környezetünk változásai, elsõsorban az átlagtól jelentõsen eltérõ meleg, száraz idõjárási események jelentõs hatással vannak erdeink egészségi állapotára. A szárazság által kiváltott stressz olyan élettani folyamatokat eredményez, amelynek negatív hatásait már korábban is tapasztaltuk, de a jövõben ezek gyakorisága és intenzitása várhatóan növekedni fog.

VERGA ZRT.